Prodej nemovitosti svépomocí v 8 krocích

...aneb co byste chtěli vědět o prodeji nemovitosti a bojíte se zeptat

krok SEDMÝ - PŘEDKUPNÍ A KUPNÍ SMLOUVY

Samozřejmě pokud jste dokonale zběhlí v právu, můžete si tyto smlouvy napsat sami. Také můžete najít různé vzory na internetu, ale nedoporučuji je použít. Náklady spojené s odborným vypracováním smlouvy nejsou takové, abyste riskovali problémy při zápisu do Katastru nemovitostí a případný neúspěch v celém obchodu. Vyberte si ale právníka, který má s podobnými případy zkušenosti a běžně je dělá. I právníci jsou specializovaní a špičkový právník na trestní právo může z důvodu nezkušenosti v majetkovém právu snadno udělat chybu. 

Dohodněte si s právníkem hned na začátku i možnost úschovy zaplacené ceny. Vyhnete se tak problémům s tím, že dostanete za nemovitost zaplaceno, ale z jakýchkoli důvodů neproběhne zápis do Katastru nemovitostí a vy budete muset peníze vracet. Z pohledu kupujícího zase může nastat situace, že on získá nemovitost po zápisu do katastru, ale nevyplatí Vám kupní cenu. Tyto problémy eliminuje úschova peněz. Někteří právníci si za tuto službu nechají zaplatit zvlášť, cena se odvíjí od výše uschované částky. U průměrného bytu v hodnotě cca 3.000.000 Kč počítejte s asi 10.000. Někteří ji automaticky nabídnou v ceně vypracování příslušných smluv.

Pokud kupec potřebuje použít k financování nemovitosti hypotéku, je zapotřebí sepsat Smlouvu o smlouvě budoucí. Na základě této smlouvy bude žádat v bance o hypoteční úvěr. Smlouva o smlouvě budoucí by měla kromě jiných skutečností obsahovat úplné znění kupní smlouvy. Jen tak se vyhnete případným pozdějším sporům s kupujícím. Vždyť co je psáno, to je dáno. A nejlepší je mít vše na papíře.

Jakmile bude mít váš partner zajištěné financování, přistoupí právník k sepsání kupní smlouvy. Její text už má přiložen k předkupní smlouvě, tak je to pro něj velmi jednoduché. Připraví též návrh na vklad do Katastru nemovitostí. A pak už stačí se jen u právníka sejít, vše podepsat, ověřit podpisy a čekat.

Přibližně do jednoho měsíce ode dne podání dojde na katastru k přepsání vlastnictví nemovitosti na kupujícího a právník vám odešle na účet částku uhrazenou kupujícím. A už můžete slavit, zbývá jen pár drobností, například

krok OSMÝ - VYKLIZENÍ NEMOVITOSTI A JEJÍ FYZICKÉ PŘEDÁNÍ, PŘEPIS ENERGIÍ A DALŠÍ ADMINISTRATIVNÍ KROKY

Určitě máte v kupní smlouvě sjednaný termín, do něhož máte nemovitost novému majiteli předat. A pravděpodobně i nemalé sankce za nedodržení tohoto bodu smlouvy. Snažte se tedy vždy dobu předání dodržet, nový majitel nebude váhat případné sankce uplatnit. Většinou i on prodal svou nemovitost a i jeho tlačí čas. Proto nic neodkládejte a pusťte se do stěhování hned. Ušetříte si tak nervy i peníze. Při předání nezapomeňte sepsat předávací protokol, který vy i kupující podepíšete. Do něj uveďte stav předávané nemovitosti, počet klíčů, opište údaje z měřáků energií a z vodoměru. Tyto hodnoty pak budou určující pro vyúčtování při odhlašování u dodavatelů. Toto odhlášení udělejte co nejdříve, ideální bude navštívit příslušné kanceláře společně s kupujícím a provést z vaší strany odhlášení a z jeho strany přihlášení k odběru.

A pak už vás čeká jen příjemné přemýšlení, co s penězi získanými z prodeje nemovitosti. Co třeba cestu kolem světa? Nebo nové auto? Nezapomeňte ale, že nejlépe uložené a zhodnocené peníze jsou ve vhodné nemovitosti... A můžete začít znovu.

Pokud jste dočetli až sem, jste připraveni prodat si svou nemovitost sami. Máte-li dost odvahy, hurá do toho. Počítejte s tím, že je to cesta těžká, trnitá a drahá, obzvláště pokud ji absolvujete poprvé. Ale na jejím konci může být kýžený výsledek.

Zdá-li se Vám vše přece jen dost složité, vyzkoušejte naše služby. Zjistíte, že realitka nemusí být vůbec drahá. Snažíme se vyjít našim klientům vstříc a naše ceny začínají již na dvacetitisících korunách bez ohledu na hodnotu nemovitosti. Pokud máte zájem, podívejte se na náš ceník.   

Budete-li potřebovat ve svém snažení s čímkoli pomoci nebo poradit, oslovte mne prosím telefonicky nebo mailem. Pokud to bude v mých silách, rád vám poskytnu podporu.


Ing. Tomáš Řezníček

t.reznicek@leoreal.cz

tel. 607 78 65 56

www.leoreal.cz/tomas-reznicek