Prodej nemovitosti svépomocí v 8 krocích

...aneb co byste chtěli vědět o prodeji nemovitosti a bojíte se zeptat

krok PÁTÝ - PROBLÉMY S MAKLÉŘI A KUPUJÍCÍMI

Počítejte s tím, že po vydání inzerátu telefon nepřestane zvonit. Poprvé k němu radostně běžíte, podruhé o něco pomaleji, potřetí si už docela slušně zanadáváte. A co teprve po desáté, po dvacáté v tom samém dni. Proč? Protože vám nevolají zájemci dychtiví koupit vaši nemovitost, ale realitní makléři. Proč? Protože makléřů je hodně a nemovitostí málo. Ti trochu více při penězích mají zaplacený monitoring soukromé inzerce, ti začínající pročítají tuto inzerci mechanicky. Většinou několikrát denně. Nejdříve volají makléři s monitoringem, inzerát se jim objeví v e-mailu několik sekund po zveřejnění. A snaží se vás přesvědčit, že právě oni jsou ti praví, ať si neprodáváte nemovitost sám, ale spolupracujete s nimi. To jsou ti slušnější.

Méně slušní vám zavolají a sdělí vám, že mají na vaši nemovitost vážného zájemce, a stačí, když jim podepíšete smlouvu o zprostředkování a oni ho hned dovedou. A samozřejmě bude prý platit v hotovosti.

Ti ještě drzejší jsou ochotni před vámi sehrát divadlo. Dostaví se s potencionálním zájemcem, jímž je ovšem jeho kamarád. Nemovitost obhlédne, pochválí, projeví zájem o koupi. A to je chvíle pro makléře. Sdělí vám, že realitka vše připraví, naslibuje modré z nebe, ale vy musíte podepsat smlouvu o zprostředkování prodeje, jinak přece nemohou nic dělat. Vy v nadšení z rychlého prodeje podepíšete. Rychle ale vystřízlivíte. Za dva, tři dny zkoušíte makléři volat, jak je daleko práce na smlouvách. Dozvíte se, že si to klient rozmyslel, ale když už jste podepsal smlouvu, tak oni to budou dále nabízet, a určitě někoho seženou. Ještě vás upozorní, abyste nehledal jinou realitní kancelář, protože jste jim podepsal smlouvu o exkluzivním zastupování na celý rok.

Použitím služby ProdejSiTo.cz se těmto problémům vyhnete. Dostanou se k vám jen poptávky seriozních zájemců.

Pokud se vám v prvních dnech podaří makléřům ubránit, nastává trpělivé čekání na klienty. Nemovitostí je na trhu mnoho a kupujících podstatně méně. Ale určitě se dočkáte. Připravte se na to, že až přibližně desátý návštěvník bude spokojený natolik, že nemovitost koupí. S každým musíte přátelsky porozprávět, provést ho celou nemovitostí, odpovídat i na nepříjemné otázky. Nachystejte si poslední vyúčtování energií, to je to hlavní, co kupujícího zajímá. Také není špatné mít někde po ruce protokol o kolaudaci a pokud je máte, i stavební plány.

Pokud se zájemci váš dům líbí a uvažuje o koupi, začíná smlouvání. Pozor, pokud nejste zrovna zkušený obchodník, nechejte toto na někom zběhlejším. Domluvte se s ním, na jakou minimální částku jste ochoten jít, a pak ho pošlete za kupcem. Pokud se do toho pustíte sám a nejste dostatečně asertivní, mohlo by se stát, že se necháte "ukecat" a podepíšete dohodu s nižší cenou, než je vám milé. A pak už je pozdě honit bycha.

Zájemce i vy jste spokojeni s cenou, dohodli jste se i na případných detailech ohledně termínu vyklizení a předání nemovitosti a předání peněz. Ale pozor, ústní dohoda je sice pěkná věc, ale je lepší mít vše na papíře. A zde vstupuje do hry

krok ŠESTÝ - REZERVAČNÍ SMLOUVA A ZÁLOHA

Možná si říkáte, že když jste si vše slíbili ústně, tak to platí. Ale vy nevíte, kdo je proti vám, jak je kupec seriózní. Navíc může mezi dohodou a reálným prodejem uběhnout i několik měsíců, v nichž se může ledacos přihodit a váš partner nebude moci dohodu dodržet, i když bude chtít. A vy můžete začít s celým prodejem od začátku, protože jste mezitím v dobré víře stáhli všechny inzeráty a případné ostatní zájemce odmítli. Pokud to váš kupec myslí opravdu vážně, určitě neodmítne podepsat Rezervační smlouvu a zaplatit rezervační zálohu. Tak se to prostě dělá. Obě strany jsou touto smlouvou dostatečně pojištěny proti případným budoucím kolapsům a vy víte, že v případě neuskutečnění obchodu z viny kupujícího získáte alespoň malou náplast v podobě propadlé zálohy. Výši zálohy stanovujeme obvykle jako 3% z ceny nemovitosti.

V rezervační smlouvě přesně uveďte, o jaké nemovitosti se jedná, do kdy bude podepsána kupní smlouva a samozřejmě jaká je kupní cena. Dále nezapomeňte napsat výši zálohy a datum, do něhož bude záloha uhrazena na váš účet s tím, že pokud se tak nestane, je rezervace neplatná. Vzor takové rezervační smlouvy zajisté najdete na internetu.

Zálohu máme a nastává čas navštívit právníka a požádat jej o sepsání