Prodej nemovitosti svépomocí v 8 krocích

...aneb co byste chtěli vědět o prodeji nemovitosti a bojíte se zeptat

krok PRVNÍ - ROZHODNUTÍ 

Rozhodli jste se prodat svou nemovitost. Ale rozhodli jste se úplně? Nevrtá ve vás červíček pochybností? Pokud ne, je vše v pořádku. Pokud ano, posaďte se ke stolu a sepište si na kus papíru plusy a mínusy svého rozhodnutí. Proberte vše ještě jednou v kruhu rodiny či jiných zainteresovaných osob. Možná, že pak už nebudete potřebovat tuto publikaci číst.

Pokud je vaše rozhodnutí prodat nemovitost pevné a neměnné, dostáváme se k nejdůležitějšímu bodu, a to je

krok DRUHÝ - STANOVENÍ PRODEJNÍ CENY

Vědět, za jakou cenu jsem připraven nemovitost prodat je důležitým předpokladem dobrého obchodu. V případě nastavení příliš nízké prodejní ceny zbytečně přicházíte o peníze, naopak nastavení vysoké ceny může celý obchod zhatit.

Jak tedy vybrat správnou cenu? V žádném případě nevycházejte z ceny nemovitosti, kterou si chcete pořídit. Říct si, že chci koupit dům za 5 milionů, 1 milion mám a tedy potřebuji svou stávající nemovitost prodat za 4, je cesta do pekel. A opravdu není takové uvažování prodávajících zřídkavé.

Nejdříve se podívejte do inzerátů, za kolik se prodávají nemovitosti ve vašem okolí a srovnejte jejich stav a velikost s nemovitostí vaší. Zamyslete se nad tím, za kolik byste v kůži potencionálního kupce byli ochotni svou nemovitost koupit. Oprostěte se od námitek typu "ale jen ty dveře stály sto tisíc" nebo " mám tu nový kotel za padesát a ještě nemá ani rok" nebo "tuhle kůlnu jsem si stavěl sám, jen materiál je tam za sto a co to bylo práce". Nepočítejte s tím, že si toto vše započtete do prodejní ceny, případný zájemce to bude vidět jinak, vaše dveře se mu líbit nebudou a bude je chtít vyměnit, plynový kotel nechce, protože v módě jsou tepelná čerpadla, a tu kůlnu si klidně rozeberte a odvezte s sebou, vždyť stíní okna. A nakonec budete muset ještě zlevnit.

Počítejte také s tím, že ceny v inzerátech jsou jen orientační, nabízené nemovitosti se prodají se slevou minimálně 10%, nezřídka 20%-30%.

Určit cenu své nemovitosti tedy není nic lehkého, při nízké ceně přicházíte zbytečně o peníze, při vysoké ceně zase o případného kupce. Většina lidí si řekne, že to "zkusí" a nasadí vysokou cenu. To je špatná cesta. Vysoká cena samozřejmě odradí případné zájemce, takže ani nezavolají a nemůžete s nimi o ceně jednat. Po nějaké době zlevníte, jednou, dvakrát, až se nakonec dostanete na reálnou cenu. A světe div se, zase neprodáte. Proč? Protože už jde o zlevněné zboží. A to nemůžete prodat za tržní cenu. Každý si řekne " Vždyť už to prodává rok, několikrát to zlevnil, a stejně neprodal. To je nějaké divné, v tom bude háček", a jde o dům dál. A vy musíte jít s cenou natolik dolů, abyste z domu udělal opravdu zlevněné zboží. Případně musíte nemovitost stáhnout na půl roku z nabídky, aby se na ni pozapomnělo, a pak znovu inzerovat, tentokrát už za "správnou" cenu.

Správnou cenu své nemovitosti můžete tedy určit metodou srovnávací (s přihlédnutím k nadhodnoceným cenám v inzerátech) nebo se můžete obrátit na odborníka, který vypracuje znalecký posudek. Ten ovšem není nejlevnější, počítejte s nákladem několik tisíc korun. Další možností je obrátit se na seriózního realitního makléře a vyslechnout si jeho názor. Pokud máte zájem o nezávazný odhad ceny vaší nemovitosti, zkuste se informovat ZDE

Pokud máme jasno o požadované (a reálné) ceně, můžeme se pustit do další práce, a tou je

Máte zájem o odhad ceny vaší nemovitosti?

Vyplňte tento formulář a naši odborníci vám zašlou odhad zdarma e-mailem