Co potřebujete pro úspěšný prodej?

Při prodeji nemovitosti na vás čeká spousta záludností. Bohužel se naši legislativci namísto zjednodušování zákonů snaží o pravý opak. Musíte se proklestit hustým pralesem paragrafů, než se vám podaří úspěšně projít celým procesem. Nabízím vám alespoň dva tipy, nač si dát pozor. O dalších záludnostech a celém procesu prodeje nemovitosti vlastními silami si můžete přečíst v brožuře Prodej nemovitosti svépomocí v 8 krocích .

Již při zveřejnění inzerátu nezapomeňte uvést třídu energetické náročnosti budovy. Dle poslední úpravy zákona 406/2000 Sb. § 7a odst. 2d) musíte v inzerci uvést energetickou třídu budovy. Dříve stačilo uvést nejhorší třídu G s dovětkem, že PENB nebyl prozatím vypracován. To se však díky poslední úpravě změnilo a nyní je nutné v případě přímého prodeje již v inzerci uvést správnou energetickou třídu. Tato povinnost je zmírněna při prodeji přes zprostředkovatele, typicky realitní kancelář. Pro tento typ prodeje zůstává zachována možnost uvést nejhorší třídu s dovětkem. Pozor, v případě nesplnění této povinnosti vám může oprávněný orgán udělit pokutu (až 50.000 Kč). 

Pro vypracování smluv a předání peněz použijte služeb zkušeného právníka. Určitě se to vyplatí. Zvláště služba úschovy kupní ceny u advokáta přispěje k lepší jistotě vás i kupujícího.